Kronika szkoły
Uchwałą Rady Gminy w Ostrowie z dnia 12 lutego 1999 r. powołane zostało PUBLICZNE GIMNAZJUM NR 1 W OSTROWIE. Do obwodu szkoły należą: Sołectwo Ostrów, Sołectwo Skrzyszów, Sołectwo Kozodrza oraz Sołectwo Borek Mały. Uchwała Rady Gminy z dnia 11 lipca 2003r. zmienia nazwę szkoły na PUBLICZNE GIMNAZJUM W OSTROWIE.
Rok szkolny 1999/2000
1 września 1999 roku, rozpoczęliśmy pierwszy rok szkolny w gimnazjum. Po uroczystej Mszy Św. pani dyrektor – mgr Maria Wielgus powitała wszystkich zgromadzonych, życzyła zebranym uczniom wielu sukcesów w nauce i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy. Początkowo do trzech oddziałów uczęszczało łącznie 66 uczniów. Przygotowane klasopracownie zostały wyposażone w nowe meble i pomoce dydaktyczne. Zaczęła również funkcjonować sala gimnastyczna.
1 września 1999 roku Grono Pedagogiczne tworzyli:
– Pani Maria Wielgus – dyrektor Publicznego Gimnazjum, która zarządza szkołą od początku istnienia naszego gimnazjum po dziś dzień; uczy także geografii.
– ks. Jacek Naleźny – religia
– Pan Jan Wesołowski – język polski
– Pani Wanda Pawełek – biologia
– Pani Halina Hajduk– historia i WOS
– Pani Matylda Betlej-matematyka
– Pani Renata Walczyk – matematyka
– Pani Teresa Kęsek – chemia
– Pani Danuta Malska –język angielski
– Pani Grażyna Ferfecka – plastyka, muzyka
– Pani Marzena Sokołowska – Andreasik – wychowanie fizyczne
– Pan Arkadiusz Kotowski – fizyka, informatyka
– Pan Ryszard Gaber – j. polski
W pierwszym roku naszego gimnazjum zorganizowano liczne uroczystości szkolne m.in. Dzień Chłopca, otrzęsiny, andrzejki, mikołajki, spotkanie opłatkowe.
W maju Rada Pedagogiczna i Samorząd Uczniowski zorganizowali pierwsze Dni Otwarte Szkoły. Spotkanie to miało na celu przybliżyć przyszłym uczniom
i ich rodzicom specyfikę gimnazjum i zapoznać z bazą oświatową. Przygotowano również piękną akademię połączoną z Dniem Matki. 9 czerwca 2000 r. miała miejsce pierwsza
w historii gimnazjum wycieczka do stolicy Polski – Warszawy. 23 czerwca 2000 roku odbyło się zakończenie roku szkolnego. Podczas trwania apelu otrzymaliśmy świadectwa oraz nagrody książkowe.
Rok szkolny 2000/2001
Drugi gimnazjalny rok szkolny rozpoczął się 1 września. Po Mszy Św. i powitaniu przez panią dyrektor, poznaliśmy nowych pierwszoklasistów. Nasza społeczność powiększyła się o uczniów trzech klas. Uroczyście powitaliśmy ich w czasie otrzęsin kilka tygodni później. Świętowaliśmy w czasie apeli takie dni jak: Dzień Edukacji Narodowej, Święto Niepodległości, andrzejki z tradycyjnymi wróżbami, Dzień Kobiet, I Dzień Wiosny, Święto Ziemi, Święto Konstytucji 3 Maja, Dzień Matki połączony z Dniem Otwartym Szkoły. Skorzystaliśmy z okazji setnej rocznicy wstąpienia ks. Romana Sitki do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie i uczestniczyliśmy w Modlitewnym Zlocie Gimnazjalistów z całej Gminy Ostrów. Odbyły się też różnego rodzaju zabawy taneczne: bal karnawałowy, zabawa walentynkowo – ostatkowa, a także dyskoteka w zaprzyjaźnionym gimnazjum w Grabinach. Odwiedził nas też pan sędzia z Sądu Rejonowego w Ropczycach, aby przybliżyć nam swój zawód. Przygotowaniem do egzaminu gimnazjalnego był egzamin próbny, który pisaliśmy na sali gimnastycznej. Przyjemnym wydarzeniem był dla nas Dzień Dziecka, który spędziliśmy nad zalewem w Kamionce. Nie zabrakło tam rozgrywek sportowych i spacerów. Wszystkie gimnazja z naszej gminy wzięły udział w Gimnazjadzie. Udało nam się też odbyć wycieczkę szkolną do Zakopanego. Wyczekanym przez nas dniem było zakończenie roku!
Rok szkolny 2001/2002
Po zasłużonym wakacyjnym wypoczynku, 3 września rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Pierwszą akcją było Sprzątanie Świata. Pierwszaków przyjęliśmy do swojego grona w czasie otrzęsin, które odbyły się w Domu Strażaka w Ostrowie. Kilka dni później klasy trzecie odwiedziły szkołę w Rzemieniu, gdzie oglądaliśmy sad, wystawę żywych zwierząt i skosztowaliśmy baraniny. Kto wie, może ktoś z nas, po skończeniu gimnazjum, zostanie uczniem tej szkoły?
Dla uczniów klas I także nie zabrakło atrakcji. Dla nich zorganizowano spotkanie integracyjne, które odbyło się w Domu Kultury w Kamionce. W ramach tego spotkania przedstawiono akademię z okazji Dnia Niepodległości, a także wysłuchaliśmy opowieści pana S. Kota na temat jego pobytu na Sybirze. Pomodliliśmy się też w Kaplicy bł. ks. R. Sitki, uczestniczyliśmy w konkursach, a także piekliśmy kiełbaski na ognisku.
W czasie zabawy andrzejkowej bawiliśmy się wraz z gimnazjalistami z Kamionki. Znajomość tę podtrzymaliśmy dzięki kolejnej wspólnej imprezie, która odbyła się w czasie karnawału. Był to tzw. „Gimbal”, który na długo pozostanie w naszej pamięci. Na wstępie powitano nas tradycyjnym tańcem – polonezem. Zostaliśmy ugoszczeni pysznymi ciastkami, a potem bawiliśmy się świetnie w czasie wspólnej dyskoteki.
Naszą szkołę odwiedzili policjanci, którzy opowiedzieli nam o swoim zawodzie. W podobnym charakterze odbyło się spotkanie z panem sędzią z Sądu Rejonowego w Ropczycach. Pod hasłem „Ziemia naszym wspólnym dobrem” odbyła się akademia, która miała nam pokazać, że powinniśmy dbać o naszą planetę. Klasy II pomyślnie przeszły przez egzamin dopuszczający do bierzmowania, natomiast klasy III podeszły do egzaminów gimnazjalnych. Aby podjąć właściwą decyzję wyboru przyszłej drogi życiowej, trzecioklasiści odwiedzili okoliczne szkoły średnie. W dużym skupieniu uczestniczyliśmy we Mszy Św. przed obrazem na Jasnej Górze.
Wspominać będziemy też takie wydarzenia jak: spotkanie z iluzjonistą, wyjazd do kina na film pt. „Władca Pierścieni”, Dzień Kobiet, Dzień Matki, Dzień Dziecka, Gimnazjada, Zlot Gimnazjalistów w Kamionce, a także zabawę z okazji zakończenia szkoły przez klasy III, która odbyła się w Domu Strażaka.
Mury naszej szkoły opuścili pierwsi absolwenci w liczbie 65 osób.
Rok szkolny 2002/2003
W trosce o kulturę słowa, pamięć o ważnych wydarzeniach historycznych i okolicznościowych organizowaliśmy liczne akademie i wycieczki, m. in. do Oświęcimia i Pustkowa. Uczniowie zwiedzili obóz koncentracyjny, obejrzeli wstrząsający film o więźniach, wzięli udział w uroczystościach patriotycznych na Górze Śmierci. 2 października gimnazjaliści byli na wycieczce w Kolbuszowej. Zwiedzili zabytki kultury, zobaczyli starodawne stroje, instrumenty muzyczne, drewniane zabawki i narzędzia.
Kilka dni później pierwszoklasiści z naszej szkoły uczestniczyli w Zjeździe Gimnazjalistów w Kamionce, dzięki czemu mieli możliwość poznania swoich rówieśników z innych gimnazjów.
Zorganizowaliśmy również wyjazdy do Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego w Rzeszowie na koncert pt. ’’Piotruś i wilk’’ oraz do Sędziszowa Młp. na sztukę pt. ’’Moralność pani Dulskiej’’.
20 czerwca gimnazjum pożegnało 54 absolwentów .
Rok szkolny 2003/2004
Przed nauczycielami i uczniami nowe wyzwania.
W tym roku zorganizowaliśmy wyjazd do Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej, którego celem było poszerzenie wiedzy nt. Unii Europejskiej oraz konkurs literacko – plastyczny pt. „Do Europy”. 26 kwietnia odbyła się wycieczka do Częstochowy. Zobaczyliśmy odsłonięcie Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, uczestniczyliśmy we Mszy Św. w naszej intencji, a następnie udaliśmy się do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Zorganizowaliśmy również wycieczkę do Przemyśla i Krasiczyna. Podziwialiśmy piękny zamek i wysłuchaliśmy ciekawostek z nim związanych, np. o pojawianiu się Białej Damy. W czasie wycieczki do Sądu Rejonowego w Ropczycach zapoznaliśmy się z pracą sędziego. Po raz pierwszy gimnazjaliści zorganizowali Dzień Samorządności Szkolnej. Z tej okazji przygotowali program rozrywkowy oraz pokaz mody. Wszyscy świetnie się bawili.
26 maja w naszej szkole gościliśmy Jurija Ziniewicza z Białorusi – sportowca Szkoły Karate Do Black Combat, który wystąpił w spektaklu pt. ”Możliwości organizmu ludzkiego”. Jak co roku organizowaliśmy wyjazdy do kina i teatru. Odbywały się spektakle profilaktyczne, dzięki którym młodzież uświadomiła sobie, jakie zagrożenia niosą narkotyki i agresja.
25 czerwca gimnazjum ukończyło 40 absolwentów.
Rok szkolny 2004/2005
Pani dyrektor dbała o to, aby uczniowie zdobywali gruntowne wykształcenie oraz dobrze się czuli. Szkoła organizowała zabawy, dyskoteki, rajdy rowerowe, wycieczki krajoznawcze do Nidzicy, Czorsztyna, Krakowa i w Bieszczady.
Delegacja młodzieży uczestniczyła w uroczystościach zakończenia Europejskiego Roku Edukacji poprzez Sport w Kozodrzy. Wśród honorowych gości był mistrz świata Robert Korzeniowski. W tym roku odbywały się spektakle profilaktyczne, które uświadomiły młodzieży, jak należy postępować i jak ważna jest rodzina w życiu człowieka.
2 kwietnia dotarła do nas wiadomość o śmierci Jana Pawła II. Wszyscy głęboko przeżyliśmy odejście naszego rodaka. 7 kwietnia w kościele w Ostrowie uczestniczyliśmy we Mszy Św. w intencji Papieża Polaka.
24 czerwca naukę w gimnazjum ukończyło 49 absolwentów.
Rok szkolny 2005/2006
Pani dyrektor i nauczyciele zachęcali uczniów do aktywnego udziału w życiu szkoły. W tym roku organizowaliśmy wycieczki do Oświęcimia i Zakopanego. Byliśmy w Powiatowym Urzędzie Pracy. Dowiedzieliśmy się, czym zajmują się ludzie tam pracujący i co należy do ich obowiązków. Braliśmy udział w różnych akademiach, np. z okazji Dnia Chłopaka, Dnia Edukacji Narodowej, Święta Niepodległości, Dnia Kobiet czy Dnia Otwartych Drzwi Szkoły. Wyjeżdżaliśmy do kina na film pt. „Oliver Twist” oraz do Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie na przedstawienie pt. ’’Pamiętnik narkomanki’’.
19 czerwca uczestniczyliśmy również w pielgrzymce do Zawady, gdzie powierzaliśmy swoje troski, składaliśmy podziękowania i wypraszaliśmy potrzebne nam łaski.
23 czerwca mury szkoły opuściło 42 absolwentów.
Rok szkolny 2006/2007
Rok szkolny uroczyście rozpoczął się 4 września.
W naszej szkole poza codziennymi zajęciami edukacyjnymi rozwijaliśmy nasze umysły i poszerzaliśmy horyzonty poprzez podróże, organizację imprezach szkolnych i uczestnictwo w różnych akademiach. Jak co roku świętowaliśmy Dzień Papieski, uczestniczyliśmy dwukrotnie w przedstawieniach teatrzyku profilaktycznego, który przyjechał do nas z Krakowa, gościliśmy Świętego Mikołaja, który obdarował nas prezentami, a także bawiliśmy się na balu choinkowym. Zorganizowaliśmy również pocztę walentynkową, odwiedziliśmy w czasie ferii dębickie lodowisko, wysłuchaliśmy koncertu w rzeszowskiej filharmonii. Nie zabrakło oczywiście seansu w kinie. Pod koniec I półrocza naszą szkołę odwiedził pan wójt P. Cielec, aby wziąć udział w uroczystym apelu, podsumowującym osiągnięcia naszych uczniów. Apel poprowadziła pani dyrektor M. Wielgus. Cieszyliśmy się, gdy nadszedł pierwszy dzień wiosny i urządziliśmy konkurs karaoke. Rozwijaliśmy się też pod względem duchowym, pamiętając o rocznicy śmierci naszego Papieża, przygotowując się do egzaminu bierzmowania, a także maszerując w pieszej pielgrzymce do Zawady. Naszą świadomość patriotyczną kształciliśmy podczas apeli związanych z dniami narodowymi, tj. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja, poznawaliśmy naszą Małą Ojczyznę w czasie rajdu rowerowego do Pustkowa. Jesienią odbyła się wycieczka szkolna do Nidzicy i Jaworzyny Krynickiej, natomiast wiosną do Kazimierza i Majdanka.
W ramach integracji z innymi rówieśnikami w gminie uczestniczyliśmy w Zlocie Młodzieży Gimnazjalnej w Kamionce oraz w Gimnazjadzie w Woli Ocieckiej (przy okazji rozwijaliśmy swoją tężyznę fizyczną).
Bardzo ważnym wydarzeniem w historii szkoły było pierwsze spotkanie z delegacją
z Norwegii, które odbyło się 6 listopada 2006 roku. Gości z miejscowości Grong przywitała pani dyrektor oraz uczniowie w strojach rzeszowskich. Wizyta ta odbyła się w ramach współpracy ekologicznej pomiędzy władzami gmin Ostrów i Grong. Następnie w dniach 10-15 marca 2007 roku ośmioro uczniów wraz z nauczycielami i przedstawicielami gminy odwiedziło zaprzyjaźnionych Norwegów. Było to drugie spotkanie. Dla wielu uczniów podróż ta była największym wydarzeniem życia. Słusznie mówi się, iż podróże kształcą.
12 kwietnia 2007 roku grupa norweska odwiedziła naszą szkołę (trzecie spotkanie). Goście zwrócili uwagę na zadbany wystrój naszej szkoły.
Tradycyjnie już zaprosiliśmy szóstoklasistów i ich rodziców na Dzień Otwartych Drzwi w naszej szkole.
22 czerwca pani dyrektor, nauczyciele oraz uczniowie pożegnali trzecioklasistów i udaliśmy się na wakacyjny wypoczynek.
Mury naszej szkoły opuściło 70 absolwentów.
Rok szkolny 2007/2008
3 września po uroczystej Mszy Św., w czasie apelu, pani dyrektor M. Wielgus oficjalnie uznała nowy rok szkolny za rozpoczęty.
W październiku dzięki szkolnej wycieczce udało nam się odwiedzić obóz zagłady w Oświęcimiu i Brzezince. Kilka dni później mogliśmy wziąć udział w wyjeździe do Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Rzeszowie. W Dzień Edukacji Narodowej zostały rozdane… Oskary. Były to tytuły dla nauczycieli w różnych kategoriach. Rozdano oczywiście też stosowne statuetki. Nie zapomnieliśmy też o „Obrońcy godności człowieka” – Janie Pawle II, którego uczciliśmy w czasie uroczystych apeli w VII Dniu Papieskim oraz w III rocznicę śmierci. Klasy I i II powiedziały: „Narkotykom stop” w czasie spotkania z policjantem, który opowiedział, jakie mogą być ich przykre konsekwencje. Tematem spektaklu profilaktycznego były w tym roku również narkotyki, a także alkohol. Świetnie bawiliśmy się w czasie corocznej dyskoteki andrzejkowej i zabawy choinkowej. Rekreacyjnie byliśmy na basenie, lodowisku, braliśmy udział w piłkarskim Memoriale Rafała Kmiecia. Nasze grzeczne zachowanie docenił św. Mikołaj i rozdał upominki. Oczywiście nie zabrakło dni zadumy, takich jak: 11 listopada, 3 Maja. Okazją do wczucia się w przedświąteczną atmosferę były jasełka ze wspólnym dzieleniem się opłatkiem. Jak co roku odwiedziliśmy Bibliotekę UR, wzięliśmy też udział w rajdzie rowerowym do Blizny.
W naszej szkole uczestniczyliśmy w spotkaniu z żołnierzem Misji Pokojowej w Iraku. Opowiedział nam on o warunkach, w jakich mieszkali, jak patrolowano miasta oraz jak wykorzystywali czas wolny. Pokazał nam mnóstwo zdjęć w prezentacji multimedialnej.
Mury naszej szkoły opuściło 46 absolwentów.
Rok szkolny 2008/2009
Ten rok rozpoczęliśmy 1 września. Jesienną szkolną wycieczką integracyjną był wyjazd do Nidzicy, Czorsztyna i Krynicy. Uczniowie klas I -II mieli możliwość wybrać się autokarem w trasę Krosno – Sanok – Odrzykoń. Natomiast najzdolniejsi uczniowie udali się zwiedzać Kraków, a w nim Bibliotekę Główną, Barbakan, Wieżę Mariacką, Rynek Główny oraz Teatr im. Juliusza Słowackiego. Modliliśmy się też w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. W Dzień Chłopaka wybieraliśmy „Mistera Gimnazjum”, który musiał się wykazać w różnych intelektualnych i kulturalnych konkurencjach. Festiwal Piosenki Szkolnej pomógł nam w uczczeniu Dnia Edukacji Narodowej. Nie zapomnieliśmy o akademii z okazji Święta Niepodległości. W czasie wizyty w filharmonii dowiedzieliśmy się, jak pracują i koncertują muzycy, następnie w Teatrze im. W. Siemaszkowej obejrzeliśmy spektakl pt. „Morderstwo Gonzagi”. Bawiliśmy się na dyskotece andrzejkowej, zorganizowaliśmy szkolne mikołajki, wspólnie kolędowaliśmy w czasie jasełek oraz składaliśmy sobie nawzajem życzenia. Uczestniczyliśmy w spektaklu pt. „Balladyna”, byliśmy także wolontariuszami na terenie szkoły w czasie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Godnie uczciliśmy kobiety w czasie akademii z okazji 8 marca. Aby dobrze przygotować się do decyzji ważnego wyboru przyszłej szkoły, odwiedziliśmy pobliskie placówki w Ropczycach. Skorzystaliśmy z możliwości obejrzenia pokazu doświadczeń z fizyki przeprowadzonych przez studentów Politechniki Rzeszowskiej.
Mury naszej szkoły opuściło 52 absolwentów.
Rok szkolny 2009/2010
1 września usłyszeliśmy pierwszy dzwonek.
Jednym z pierwszych wydarzeń był tzw. Maraton Wrześniowy – piknik rodzinny, w czasie którego zaprezentowały się ze swoimi tańcami i piosenkami „Biedronki”, zespoły „Wrzos” i „Blues”. Swoją działalnością pochwaliły się panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Nasze gimnazjum przygotowało pokaz mody. Strażacy zaprezentowali, jak należy ratować człowieka z płonącego samochodu. Nie zabrakło też atrakcji dla młodszych dzieci.
Wycieczka do Oświęcimia i Inwałdu na długo zapadła nam w pamięć. W czasie jednego z wyjazdów przyglądaliśmy się pracy redakcyjnej rzeszowskich „Nowin”. Innym razem niektórzy z nas obejrzeli spektakl pt. „Kamienie na szaniec” lub film „Opowieść wigilijna” w kinie. Tegoroczny teatrzyk profilaktyczny nosił tytuł: „Wyjść poza schemat” i dotyczył problemu cyberprzemocy.
W dniach 8-15 listopada 2009 roku odbyła się kolejna wizyta do zaprzyjaźnionej norweskiej gminy (czwarte spotkanie). W czasie ośmiodniowego wyjazdu uczestnicy zapoznali się z regionalnymi zwyczajami. Realizacja tego projektu, a w szczególności wyjazd, to wspaniała lekcja dla dziesięciorga uczniów i nauczycieli, a także dla całej społeczności szkolnej. Kolejne – piąte już spotkanie odbyło się 4 maja 2010 roku w naszym gimnazjum. Powitanie norweskich przyjaciół było bardzo uroczyste. Grupa delegacji norweskiej oraz nasza szkoła prezentowała w różnej formie swoje kraje i środowiska. Nawiązaliśmy nowe znajomości z rówieśnikami. Wspólnie wyruszyliśmy do Oświęcimia i Krakowa, aby poznać historię i zabytki Polski.
Mury naszej szkoły opuściło 51 absolwentów.
Rok szkolny 2010/2011
1 września powitaliśmy kolejny rok szkolny. Pierwszym z ważnych wydarzeń naszej szkoły był apel z okazji 71 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Z okazji Dnia Chłopaka urządziliśmy quiz i konkurencje przygotowane specjalnie dla chłopców. Nagrodą dla zwycięzcy był … taniec z naszą panią dyrektor! W Dzień Edukacji Narodowej rozdaliśmy zasłużone Oskary w różnych nominacjach. Z okazji rocznicy pogrzebu bł. ks. J.Popiełuszki, wspólnie z uczniami SP w Skrzyszowie przygotowaliśmy akademię. W naszej szkole odbyło się spotkanie z panem Czesławem Drągiem – miłośnikiem naszej narodowej epopei pt. „Pan Tadeusz”. Jego zbiór różnych wydań dzieła A. Mickiewicza liczy ponad 300 tomów. Książki te pochodzą z różnych stron świata. Jest to największy zbiór w Polsce.
10 maja nasze gimnazjum miało zaszczyt gościć w swych murach nadzwyczajnego gościa – generała Mirosława Hermaszewskiego! W taki właśnie sposób uczczono 50-lecie pierwszego człowieka w kosmosie. W spotkaniu tym wzięli udział nie tylko uczniowie i nauczyciele z Publicznego Gimnazjum w Ostrowie, ale również nasi rówieśnicy z innych gimnazjów z gminy, a przede wszystkim władze Gminy Ostrów. Nie zabrakło też przedstawicieli prasy regionalnej. Pan Hermaszewski został przez nas entuzjastycznie powitany. W bardzo przystępny sposób zrelacjonował nam swoje doświadczenia i zaprezentował zdjęcia oraz pełne humoru ciekawostki z jego życia zawodowego i prywatnego. Z zapartym tchem słuchaliśmy przede wszystkim o fascynującym pierwszym locie w kosmos. Żegnaliśmy go gromkimi brawami, a lekcja, jaką otrzymaliśmy pozostanie na długo w naszej pamięci.
W tym roku szkolnym odbyła się próbna ewakuacja szkoły z udziałem jednostek OSP z gminy oraz PSP z Ropczyc. Następnie obejrzeliśmy pokaz sprzętu ratowniczo – gaśniczego. Z okazji Dnia Dziecka zorganizowano rozgrywki sportowe.
Uczniowie, którzy wyróżnili się wysokimi wynikami w nauce, mieli możliwość wyjechać do Norwegii (szóste spotkanie). Tam powitano nas tradycyjnym tańcem norweskim i hymnem szkoły. My również pochwaliliśmy się swoją placówką w krótkiej prezentacji multimedialnej. W czasie wyjazdu podzieliliśmy się swoją wiedzą na temat Samorządu Uczniowskiego. Natomiast w czasie pobytu norweskich uczniów i ich opiekunów w Polsce zwiedziliśmy Kopalnię Soli w Wieliczce oraz zamek w Łańcucie. Dzięki tym wyjazdom nasi goście dowiedzieli się, jak interesujące są zabytki w naszym kraju. Poznali też lepiej jego historię. Było to siódme spotkanie.
Mury naszej szkoły opuściło 61 absolwentów.
Wakacje 2011
Podczas wakacji zorganizowany został obóz w Norwegii dla naszych sześciu uczniów(ósme spotkanie). Atrakcją był biwak pod namiotami oraz gry i zabawy ekologiczne. Tym razem naszym zadaniem było stworzenie projektów na temat alternatywnych źródeł energii oraz zarządzania odpadami. W trakcie wyjazdu musieliśmy się posługiwać j. angielskim, dzięki czemu podszlifowaliśmy tę umiejętność. Zwiedziliśmy elektrownię wodną, norweskie wysypisko śmieci, łowiliśmy ryby. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali też swoje tańce narodowe i popularne zabawy.
Rok szkolny 2011/2012
Rok szkolny powitaliśmy oficjalnie 1 września. Jesienią odwiedziliśmy zaprzyjaźnioną Bibliotekę UR. W czasie akademii z okazji DEN poza serdecznymi życzeniami dla nauczycieli, nasi uczniowie zaprezentowali zaprojektowaną przez siebie modę szkolną. Awansowaliśmy do finału wojewódzkiego „Coca- Cola Cup 2012”. W grudniu cała społeczność szkolna zaangażowała się w zorganizowanie Szlachetnej Paczki. Odbył się także biwak harcerski, w czasie którego przyjechało do nas 5 innych drużyn harcerskich. Do Świąt Bożego Narodzenia uroczyście nastroiły nas jasełka, w których została zaprezentowana „Opowieść wigilijna”. K. Dickensa. W czasie WOŚP staliśmy się wolontariuszami, nie tylko na terenie naszej szkoły. Teatrzyk profilaktyczny z Krakowa w tym roku zaprezentował nam spektakl pt. ”Uzależnienie – droga do zatracenia”, a kilka miesięcy później „Bumerang” -na temat cyberprzemocy. Obejrzeliśmy też sztukę teatralną pt. „Nędznicy”.
W dniach 22 – 25 stycznia odbywał się obóz w Norwegii, w którym uczestniczyła młodzież z wielu krajów (było to już dziewiąte spotkanie). Głównym tematem wyjazdu było uczestnictwo młodzieży w społeczeństwie. Opracowywaliśmy projekty, które następnie prezentowaliśmy w j. angielskim na wspólnej konferencji. Zwiedziliśmy Trondheim, wioskę Wikingów, widzieliśmy zorzę polarną. W wyjeździe wzięło udział sześciu uczniów.
W czerwcu odbył się Dzień Kibica. Tego dnia mogliśmy namalować na twarzach flagi narodowe, ubrać się w polskie barwy.
Mury naszej szkoły opuściło 52 absolwentów.
Rok szkolny 2012/2013
Do szkoły przybyliśmy 3 września. Nasza szkoła wzięła udział w powiatowych zawodach lekkoatletycznych. Przeprowadzono wybory do Młodzieżowej Rady Gminy. Odwiedził nas magik, który zaprezentował nam sztuczki i opowiedział, jak tego dokonał. Mieliśmy możliwość wziąć udział w wycieczce do Oświęcimia lub wyjechać na biwak harcerski do Wielopola. Ochoczo zorganizowaliśmy także Szlachetną Paczkę, a drużyna harcerska przekazała do ok. 60 domów Betlejemskie Światełko Pokoju. W szkole w nastrój świąteczny wprowadziły nas jasełka oraz wspólne dzielenie opłatkiem. Po świętach nie zapomnieliśmy o pomocy potrzebującym, biorąc udział w WOŚP. Uczestniczyliśmy w III Podkarpackim Turnieju „Chłopskiej Szkoły Biznesu”, w Turnieju Wiedzy Pożarniczej, a także obejrzeliśmy pokaz zapaśniczy z klubu „Orzeł Skrzyszów”. W czasie akademii z okazji Dnia Kobiet zaprezentował się nasz szkolny zespół o nazwie „Siedmiu Wspaniałych Utalentowanych ”. Pozostałe szkolne grupy muzyczne wzięły udział w wiosennym konkursie „Mam talent”. Chwile refleksji przeżyliśmy w czasie słowno – muzycznej inscenizacji na temat życia i świętości Jana Pawła II – w rocznicę jego śmierci. Wyruszyliśmy na kolejną majówkową wyprawę śladami kapliczek Jana Pawła II na 15 km trasie z Wiśniowej do Pstrągowej. Wyprawa była poprzedzona konkursem literackim i plastycznym. Przygotowaliśmy Dzień Otwartych Drzwi, na który zostały zaproszone klasy VI. Byliśmy na rajdzie rowerowym o nazwie Bicyklomania, wysłuchaliśmy koncertu orkiestry dętej z Grong i po raz dziesiąty spotkaliśmy się z Norwegami. Tegoroczna wycieczka szkolna obrała kierunek w Bieszczady. Byliśmy w Cisnej, Majdanie i nad Soliną.
Mury naszej szkoły opuściło 47 absolwentów.
Rok szkolny 2013/2014
Pierwszy dzwonek rozbrzmiał 2 września.
Klasy trzecie poznawały historię naszej Małej Ojczyzny podczas wycieczki do Blizny i Pustkowa, gdzie zwiedziliśmy m. in. Park Historyczny. Przyglądaliśmy się pełnemu uroku występowi zespołu tanecznego „Anturja”. Już nie pierwszy raz nasze gimnazjum odwiedził magik ze swoimi sztuczkami iluzjonistycznymi. Nawiązaliśmy łączność z astronautą pracującym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Oglądaliśmy też pokaz Planetarium Jupiter. Wzięliśmy udział w eliminacjach szkolnej gry „Chłopska Szkoła Biznesu”, a chętni zaśpiewali w konkursie piosenki o tematyce świątecznej. Obejrzeliśmy inscenizację literacką – w tym roku były to ”Kamienie na szaniec”, „Romeo i Julia”. Innym razem byliśmy w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie na lekcji muzealnej na temat XX –lecia międzywojennego. Przyglądaliśmy się zawodowi strażaka, odwiedzając PSP w Dębicy. Dowiedzieliśmy się też, jak ważna jest wiedza i wysokie oceny, aby wykonywać ten zawód. Swoje umiejętności ortograficzne sprawdziliśmy w czasie Gminnego Konkursu Ortograficznego. Daliśmy też popis w czasie Hufcowego Festiwalu Piosenki Zuchowej i Harcerskiej w Ropczycach. Odbyły się też eliminacje gminne i powiatowe do ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, w którym wzięliśmy udział. Uczestniczyliśmy także w IV Turnieju Edukacyjnej Gry Planszowej. Możliwości językowe sprawdzaliśmy w czasie powiatowego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych. Dostaliśmy się też do finału Wojewódzkiego Konkursu J. Niemieckiego.
Mury naszej szkoły opuściło 51 absolwentów.
Rok szkolny 2014/2015
1 września rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Pani dyrektor M. Wielgus przywitała zebranych i zachęcała do wytężonej pracy.
29 września uczniowie klas pierwszych zwiedzili nowoczesną Bibliotekę Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zapoznali się z jej działalnością i księgozbiorem. 30 września uczniowie klas III pojechali na wycieczkę do Blizny, gdzie zwiedzili Park Historyczny, oglądali pozostałości po niemieckich czołgach oraz replikę rakiety V2, byli również na wycieczce rowerowej w Kamionce i Pustkowie.
Jednym z ważnych wydarzeń w tym roku był I Zjazd Absolwentów z okazji 15-lecia gimnazjum. Na uroczystość przybyli: p. P. Cielec, p. B. Wójcik, p. B. Cwanek, p. P. Łagowski, dyrektorzy szkół podstawowych i przedszkoli z Kozodrzy, Skrzyszowa oraz Ostrowa, przedstawiciele Rady Rodziców, nauczyciele, no i oczywiście absolwenci. Po zakończeniu obchodów w Publicznym Gimnazjum w Ostrowie wszyscy udali się do Kozodrzy na Bal Absolwentów. Byli uczniowie bardzo dobrze wspominali gimnazjum, bo choć minęło 15 lat, to: „Są miejsca, czasy, ludzie, których się nie zapomina”.
Jak co roku braliśmy udział w akcji Sprzątania Świata, której celem było promowanie ochrony środowiska. Zorganizowaliśmy dyskotekę z okazji Dnia Chłopaka, zabawę choinkową, walentynki, jasełka, wróżby andrzejkowe oraz Dzień Dziecka. W dniach 27-28 października miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Na Hali Widowiskowo – Sportowej
w Ropczycach odbył się Podkarpacki Festiwal Nauki i Techniki, gdzie mogliśmy obejrzeć wystawy, prezentacje, a także wziąć udział w warsztatach fotograficznych, modelarskich
i z zakresu energii odnawialnej. Uczestniczyliśmy też w kampanii edukacyjnej dotyczącej prawidłowego postępowania w przypadku posiadania zużytych baterii i akumulatorów. Zajęcia te przyczyniły się do podniesienia świadomości ekologicznej w tym zakresie.
W listopadzie byliśmy na biwaku harcerskim w Małej. W tym roku odbyły się też zawody w Rummikub o mistrzostwo PG w Ostrowie. Zaangażowaliśmy się w akcje charytatywne m. in. w WOŚP oraz Harcerską Gwiazdkę z Nieba. Nasze postawy patriotyczne kształtowaliśmy, biorąc udział w akademiach z okazji Narodowego Święta Niepodległości, 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz w lekcjach historii związanych z 75. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Byliśmy na sztuce teatralnej pt. „Piękna i Bestia” w Sędziszowie Młp. Uczestniczyliśmy również w przedstawieniu teatrzyku profilaktycznego.
Naszą wiedzę poszerzaliśmy, biorąc udział w licznych konkursach szkolnych, gminnych
i powiatowych.
26 czerwca mury szkoły opuściło 36 absolwentów.
Opracowały: Miłosława Porada, Marta Kuraś