Sukces naszych uczniów w I Ogólnopolskim Turnieju Gwiaździstej Eskadry
W 2010 roku została wydana pierwsza gra planszowa sygnowana logo Instytutu Pamięci Narodowej – 303: Bitwa o Wielką Brytanię. Ciekawa, z rozmachem przygotowana kampania promocyjna zrobiła swoje – gra stała się znana i popularna. Do tej gry niebawem dołączyły następne 111- Alarm dla Warszawy oraz 7 -Obrona Lwowa. Wszystkie one popularyzowały wiedzę na temat polskiego lotnictwa wojskowego i jego działań podczas konfliktów XX wieku. Historyczna wiedza, ale i zdolności strategiczne – to wszystko przydało się uczestnikom regionalnych eliminacji. 
W dniu 5 kwietnia 2018 r. uczniowie: Maksymilian Socha, Kamil Socha, Grzegorz Gołąb (kategoria Juniorów) oraz Oliwier Stręk, Wiktor Rudny, Dominik Róg (kategoria Kadeci) wzięli udział w I Ogólnopolskim Turnieju Gwiaździstej Eskadry, (eliminacje regionalne) który odbył się w Centrum Kultury w Ropczycach. Uczniowie zagrali w gry: 303 – Bitwa o Anglię, 111- Alarm dla Warszawy oraz 7 – W obronie Lwowa, pod patronatem IPN. Organizatorem był p. Wojciech Sieroń, a koordynatorem p. K. Kaplon – IPN w ramach obchodów 100 – lecia Niepodległości Polski. W turnieju udział wzięły szkoły ponadgimnazjalne: Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół ks. J. Zwierza oraz gimnazja i szkoły podstawowe: ZS nr 1, ZS nr 5 w Ropczycach i Szkoła Podstawowa w Ostrowie, razem 48 uczestników. Uczniowie grali w kategorii Kadeci – (18 uczestników) i Juniorzy – szkoły . (30 uczestników). Po 45 minutowych warsztatach rozpoczęły się rundy. Zawodnicy grali po cztery rundy eliminacyjne, każda runda rozgrywała się do dwóch zwycięstw, grali indywidualnie, ale liczył się wynik drużyny. Po czterech rundach, do półfinale i finale nasza drużyna Kadetów w składzie Oliwier Stręk, Wiktor Rudny, Dominik Róg zajęła I miejsce kwalifikując się do Ogólnopolskiego Finału Turnieju w Dęblinie, który odbędzie się w dniach 19 – 21 czerwca 2018r. na obiektach Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych 
Zwycięzcy będą mieli możliwość zobaczenia szkoły Orląt, lotniska, grania w prawdziwej bazie lotniczej 
Uczniów do tego turnieju przygotowali oraz opiekę sprawowali – p. A. Kotowski i p. Ł. Łącała.
Mamy nadzieję, że w trójboju – 7, 111, 303 – popularyzującym wiedzę o dokonaniach polskich lotników i wskazując powody do dumy z naszej polskiej historii uczniowie naszej szkoły osiągną sukces ogólnopolski.
To jest właśnie taka edukacja niekonwencjonalna, to nie jest tylko ślęczenie nad książką, nad podręcznikiem, staramy się wykorzystywać różne kanały komunikacji po to, żeby pokazywać tę piękną, trudną historię Polski w rozmaity sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *