Urodził się  5 maja 1846 roku w rodzinie szlacheckiej. Henryk Sienkiewicz był niezwykle uznanym polskim powieściopisarzem, nowelistą, laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.. Był synem Józefa i Stefani Sienkiewicz z domu Cieciszowska. Uczył się w warszawskim gimnazjum, otrzymując świadectwo dojrzałości w roku 1866. Następnie dostał się na wydział lekarski Szkoły Głównej w Warszawie, który porzucił. Jednak dalszej edukacji nie zaniechał, ponieważ przeniósł się na wydział  Filologiczno-Historyczny. Jakkolwiek studiów nie ukończył, to z powodzeniem pisywał felietony znamionujące niezwykły potencjał. Ukazały się wpierw takie nowele jak „Hania” i „Stary sługa”. Później udał się w podróż po USA. Przełomowe w życiu i twórczości Sienkiewicza miało dopiero nadejść, ukazała się bowiem Trylogia, czyli „Ogniem i mieczem”, „Potop” i „Pan Wołodyjowski”. Bardzo szybko sława i uznanie stały się jego udziałem.  Powstaje następna wielka powieść, czyli „Quo Vadis”, a po niej „Krzyżacy”. Dzieła Sienkiewicza szybko przetłumaczone na dziesiątki języków szybko trafiły pod strzechy całego świata, zachęcając czytelników do lektury wszystkich jego dzieł. Nagroda Nobla przyznana zostaje Sienkiewiczowi w 1905 roku. Żył pod koniec w Szwajcarii, gdzie pomagał osobom poszkodowanym w wyniku działań I wojny. Zmarł w Vevey 15 listopada 1916 roku.

Ciekawostki o Henryku Sienkiewiczu

  • Nie był uczniem zbyt pilnym, ponieważ na jednym ze świadectw, oprócz trzech ocen bardzo dobrych, miał trzynaście dostatecznych.
  • Na punkcie swojego wyglądu był dość wrażliwy – wyglądał bardzo młodo i był niski, w związku z czym cierpiał na pewien kompleks.
  • Jego „Potop” ukazywał się w odcinkach na łamach jednej z gazet. Miał tam miejsce dość zabawny epizod, gdy okazało się, że Sienkiewicz zapomniał w którym momencie dokładnie zakończył publikowaną część dzieła.
  • Już za życia był niezwykle popularny, również za granicą. Przebywając tam na swych wojażach, meldował się w hotelach pod innym nazwiskiem, chcąc uniknąć rozgłosu i zbytniej uwagi postronnych.
  • W majątku Oblęgorek, który otrzymał jako dar narodowy, stworzył szkołę dla dzieci.
    Według wiarygodnych szacunków, film „Krzyżacy” obejrzało dotąd 32 mln widzów.
  • Był ulubionym pisarzem Gombrowicza.
  • „Quo vadis” przetłumaczono na ponad pięćdziesiąt języków.
  • W roku 1900 otrzymał Doctora Honoris Causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.
  • Przepadał za polowaniami i grą w karty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *